VYŠETRÍME VÁS

Všetky naše vyšetrenia



Histamínová intolerancia (HI)

Histamín s ostatnými biogénnymi amínmi sú látky prírodného pôvodu. Vznikajú z aminokyselín priamym pôsobením baktérii , resp. bakteriálnymi enzýmami alebo riadenou fermentáciou, teda pôsobením enzymatických systémov ušľachtilých mikroorganizmov. V organizme sú biogénne amíny a histamín inaktivované.

Vyšetrenie celkovej degradácie histamínu (HD) sa využíva pri diagnostike HI, vylúčení a sledovaní stavov súvisiacich s poruchou degradácie histamínu. Podľa súčasných poznatkov existujú dva odlišné spôsoby degradácie histamínu – sekrečným enzýmom diaminooxidázou a intracelulárnym enzýmom histamín-n-metyltansferázou (HNMT). Oba procesy sa navzájom dopĺňajú. Neznášanlivosť histamínu vychádza z nedostatku DAO a/alebo HNMT, čo vedie k nerovnováhe medzi zásobou a degradáciou histamínu.

Stanovenie koncentrácie diamimooxidázy v sére (DAO) – v prípade zníženej činnosti tohto enzýmu dochádza k nahromadeniu histamínu v organizme. Nadbytok histamínu v organizme má za následok rozličné fyziologické účinky ako napr. bolesti hlavy, upchatý resp. tečúci nos, ťažkosti dýchacích ciest, tachykardiu, žalúdočno-črevné ťažkosti, často sú opisované aj opuchy očných viečok, príležitostne aj urtikária. DAO je enzým citlivý na alkohol, niektoré lieky (ACC, ambroxol, aminophyllin, cefalosporíny, flukazol, verpamil, propafenol, niektoré antidepresívy, cytostatiká, narkotiká, anestetiká), aktivitu môže znižovať aj káva, čaj a fajčenie.