VYŠETRÍME VÁS

Všetky naše vyšetreniaAlergie

Alergia je prehnaná odpoveď imunitného systému na určitú časticu – alergén. Alergény pritom nemusia byť pre organizmus škodlivé a môže ísť o akúkoľvek zložku od potraviny cez prach po lieky. Alergia sa častokrát rozvinie už v detstve a niekedy s pribúdajúcimi rokmi odznie. Niektoré druhy alergie však pretrvávajú po celý život a nie je vylúčené ani to, že sa v dospelosti rozvinie úplne nová alergia Príznaky alergií môžu byť rôznorodé podľa druhu alergie a typu alergénneho spúšťaču (potravinový / inhalačný) a taktiež podľa postihnutého orgánu (či viacerých orgánov). Alergické ochorenia bývajú výrazne modifikované prítomnosťou iných ochorení a liekmi, ktoré pacient užíva z iných dôvodov.

  • Alergia dýchacích ciest: vodnatý výtok z nosa, kýchanie, svrbenie sliznice nosohltanu, upchávania nosa, bolesti hlavy, pocit sťaženého dýchania, hlavne pri výdychu, pískanie pri dýchaní, tlak na hrudníku, kašeľ.

  • Očné prejavy: slzenie, vodnatý výtok z očných spojiviek, pocit rezania, svrbenia očí, svetloplachosť.

  • Tráviaci trakt: kŕčovité bolesti brucha, „krútenie“ v bruchu, hnačka, nevoľnosť, vracanie.

  • Koža: výsyp, žihľavka, opuch, svrbenie pokožky. Svrbenie (pruritus) patrí medzi charakteristické prejavy alergie, sprostredkuje ho látka histamín, ktorá sa uvoľňuje v tele pri alergickej reakcii.

  • Celkové prejavy: slabosť, únava, ospalosť, závrat, bolesti hlavy.


V našom laboratóriu  sa zisťujú protilátky proti alergénom – špecifické IgE protilátky. Vyšetruje sa buď celý štandardný súbor protilátok (inhalačné, potravinové a iné alergény), alebo jednotlivé vytipované alergény. Každý alergén je komplexom veľkého množstva proteínov (komponentov), z ktorých len časť môže spôsobovať alergickú reakciu, pričom každý alergén môže obsahovať tak komponenty pre daný druh špecifické (špecifické komponenty), ako aj komponenty s podobnou homológiou pre viaceré druhy (krížovo reagujúce komponenty). Novšou laboratórnou metodikou je molekulová diagnostika (vyšetrenie alergénových komponent), ktorá dokáže bližšie analyzovať jednotlivé alergény. Možné je vyšetrenie jednotlivých alergénov a komponentom alebo celý súbor najčastejších až 300 alergénov v jednom teste (ALEX). Ako jedno z mála laboratórii na Slovensku ponúkame na potvrdenie alergie najmä po vyskytnutí sa príznakov alergickej reakcie test aktivácie bazofilov (BAT)

Na posúdenie prítomnosti stupňa alergie sa používajú ďalšie laboratórne vyšetrenia: hladina celkových IgE protilátok, počet eozinofilov v krvi a mnohé iné.