Pankreatická elastáza

Pankreatická elastáza (PE) je proteolytický enzým produkovaný v acinárnych bunkách pankreasu. Uvoľňuje sa ako zymogén, ktorý sa potom v dvanástniku pomocou trypsínu mení na aktívny enzým. PE má dôležitú úlohu pri trávení a proteolyticky rozkladá bielkoviny prednostne na alanínových zvyškoch. Koncentrácia PE1 je päť- až šesťnásobne vyššia v stolici, ako keď sa dostane do dvanástnika, čo odráža celkovú stabilitu tohto biomarkera v tráviacom trakte. Počas črevného tranzitu sa nedegraduje a vo všeobecnosti nie je ovplyvnený zvýšením alebo znížením času črevnej pasáže, hoci jeho citlivosť môže byť znížená v prípadoch hnačky. Na rozdiel od iných pankreatických markerov, ako je chymotrypsín, výsledky PE1 nie sú ovplyvnené substitučnou liečbou pankreatickými enzýmami. Preto jeho koncentrácia v stolici odráža exokrinnú funkciu pankreasu.

Pankreatická elastáza (PE) sa používa na diagnostiku exokrinnej pankreatickej insuficiencie v prípade nevysvetliteľnej hnačky, zápchy, steatorey, plynatosti, úbytku hmotnosti, bolesti v hornej časti brucha a potravinovej intolerancie

Ďalšie použitie zahŕňa monitorovanie exokrinnej funkcie pankreasu pri cystickej fibróze, diabetes mellitus alebo chronickej pankreatitíde.

Odoberaná vzorka Cena
vyšetrenia:
22,00 €
Odoberaná vzorka Odobraná
vzorka:
Stolica

Ďalšie vyšetrenia