PEPtest

Peptest je rýchle a neinvazívne vyšetrenie na potvrdenie prítomnosti refluxu žalúdočnej kyseliny. Gastroezofageálny (GERD) a laryngofaryngeálny reflux (LPR) sú v súčasnosti civilizačné ochorenia, ktorých príčinou je zvýšená tvorba žalúdočnej kyseliny a následný reflux do horných častí tráviacej sústavy. Najčastejšie sa prejavuje ako pocit pálenia na hrudníku a v krku, bolesti v hrdle, chronický kašel, zachrípnutosť, zápach z úst a v neskorších štádiach zvýšená náchylnosť na infekcie a vznik onkologických ochorení.

PEPtest je neinvazívny test zo slín, ktorý slúži na dôkaz pepsínu v slinách. Pepsín je produkovaný bunkami žalúdočnej sliznice a pri refluxe sa dostáva do pažeráka, hltana a ústnej dutiny, kde poškodzuje epitel a vyvoláva nepríjemné symptómy.

Pokyny pred odberom : 

  • 48 hodín pred odberom nepiť alkalické vody a neužívať antacidá
  • 12 hodín pred vyšetrením nejesť, nepiť, nefajčiť, nepoužívať žuvačky
  • ráno pred vyšetrením nevykonávať ústnu hygienu (umývanie zubov, vyplachovanie ústnou vodou)

Postup odberu : 

Pacient si pred vyšetrením odkašle a sliny/spútum nazbiera do pripravenej odbernej nádoby. Je potrebné zozbierať aspoň 1 ml slín (po rysku odbernej skúmavky). Odberová skúmavka sa označí a odovzdá personálu Laboratórií.

Vyšetrenie realizujeme každý deň. Výsledok je do 2 hodín od odovzdania vzorky. 

Vyšetrenie je bez indikačných obmedzení a dostupné len pre samoplátcov. Výsledok je nutné konzultovať so svojim obvodným lekárom alebo gastroenterológom.

Odoberaná vzorka Cena
vyšetrenia:
45,00 €
Odoberaná vzorka Odobraná
vzorka:
Výplach z ústnej dutiny

Ďalšie vyšetrenia